Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/sjau/_wildcard_.sjau.ac.ir/index.php on line 29

Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /home/sjau/public_html/app/lib/autoload.php on line 13
دانشگاه سیدجمال الدین اسدآبادی - آیین نامه

دانشگاه سیدجمال الدین اسدآبادی

آیین نامه


نکات مهم دوره های آموزش عالی آزاد

یکی از سیاستهای اصلی وزارت علوم، توسعه آموزش عالی معطوف به اشتغال و آموزش مادام العمر است. آموزشهای عالی آزاد یکی از مهمترین راهکارهای تحقق این سیاست است؛ در این خصوص با توجه به مفاد «آیین نامه دوره های آموزش عالی آزاد» مصوب 7/8/1378 ، نکات ذیل به منظور اطلاع و بهره برداری ابلاغ می شود :

۱- آموزشهای عالی آزاد به رده ای از آموزشهای غیر رسمی اطلاق می شود که واجد ویژگیهای زیر باشد :

الف - درسطح آموزش عالي (بالاتر از سطح متوسطه) و به منظور افزایش مهارتهای شغلی با ارتقای   دانش تخصصی در دوره زمانی کمتر از یک سال طراحی شده باشد.

ب - محتوای دوره های ارائه شده به طور کامل منطبق بر سرفصل دوره های رسمی آموزش عالی (در مقطع کاردانی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) نباشد بلکه دوره های مکمل باشد که به صورت کوتاه مدت برگزار می شود، بنابراین استفاده از نام، محتوا و زمان مصوب دوره های آموزش عالی رسمی مجاز نیست.

 ٢- دوره های آموزش عالی آزاد به هیچ نوع مدرک رسمی دانشگاهی و یا «معادل»، «همراز» و مشابه به آن منجر نمی شود و مؤسسه صرفا مجاز است مطابق ضوابط دفتر آموزشهای آزاد وزارت متبوع، گواهینامه ای را به دانش آموختگان دوره اعطا کند.

۳- با توجه به بروز مشکلات ثانوی، از کاربرد و اطلاق واژگان نظام آموزش رسمی مانند : «دانشجو»، «نیمسال»، «واحد» و ... اجتناب شود و به جای آنها از واژه های «دانشپذیر»، «دوره» و «ساعت» استفاده گردد.

۴- نیازسنجی، طراحی و پیشنهاد دوره های آموزش عالی آزاد برعهده اعضای هیأت علمی و متخصصان مؤسسه است.

۵- برای شرکت در دوره های آموزش عالی آزاد، داشتن مدرک پایان تحصیلات دوره عمومی و معافیت (دائم یا موقت) از نظام وظیفه لازم است و حضور در این دوره ها به عنوان شرط معافیت از نظام وظیفه نیست. علاوه براین به دلیل غیر رسمی بودن نظام آموزشی، گواهی اشتغال به تحصیل در این نظام معنایی ندارد.

۶- لازم است مؤسسه در عقد قرارداد با داوطلبان (چه حقیقی وچه حقوقی) به نکات فوق توجه و از عقد قرارداد با شرکتها و مؤسسه های مجعول اختراز کند، مؤكدا توصیه می شود در ارائه آموزشهای عالی آزاد از عقد قرارداد با شرکتهای واسطه خودداری شود و از داوطلبان به طور مستقیم نامنویسی شود و شرایط دوره (بویژه نوع گواهی) به اطلاع آنان رسانده شود.

7- برگزاری هر دوره آموزش عالی آزاد مستلزم کسب مجوز برگزاری دوره از دفتر آموزشهای آزاد وزارت است.


برچسب ها: - آیین